1. KONTROLE WIELOLETNIE – CO 3/5 LAT
Do czynności kontrolnych należą:
– próby zalewowe instalacji suchych,
– kontrola wewnętrzna zaworów kontrolno-alarmowych,
– kontrole wewnętrzne i czyszczenie zbiorników wody na cele ppoż.
KONTROLE INSTALACJI TRYSKACZOWEJ
W zależności od typu instalacji oraz normy zgodnie z którą została wykonana instalacje tryskaczowe należy poddawać przeglądom wieloletnim. Istotne zmiany zakresu prac koniecznych do wykonania dotyczą już inspekcji przeprowadzanych raz na 3 i na 5 lat. Dodatkowe czynności będące częścią audytów wieloletnich:
– Próba instalacji suchej – instalacja sucha powinna zostać poddana próbie mokrej z tryskacza testowego. Wyniki próby powinny mieścić się w granicach określonych przez normę zgodnie z którą wykonano zabezpieczenie.
– Wszystkie stanowiska ZKA powinny zostać otwarte i poddane kontroli. Uszkodzone elementy powinny zostać wymienione na nowe.
– Wnętrze zbiornika wody na cele przeciwpożarowe powinno zostać poddane kontroli. Sprawdzenia można dokonać z pomocą nurka i kamery podwodnej lub poprzez opróżnienie zbiornika w wprowadzenie do jego wnętrza serwisantów. Opróżniony zbiornik należy umyć przed jego ponownym napełnieniem.
2. KONTROLE WIELOLETNIE – CO 10/12,5/25 LAT
Do czynności kontrolnych należą:
– kontrola przewodów pod kątem zarastania i korozji,
– laboratoryjna kontrola tryskaczy,
– próby ciśnieniowe instalacji.
KONTROLE INSTALACJI TRYSKACZOWEJ
W zależności od typu instalacji oraz normy zgodnie z którą została wykonana instalacje tryskaczowe należy poddawać przeglądom wieloletnim. Najpoważniejszymi z takich kontroli są, dla instalacji mokrych po 10 lub 25 latach, natomiast instalacji suchych również po upływie 12,5 roku.
Zakres prac zawiera wszystkie prace prowadzone podczas pozostałych inspekcji i rozszerzony jest o:
– Badanie wnętrza przewodów na zarastanie. Przeprowadzane jest ono poprzez wprowadzenie do przewodów kamery endoskopowej lub rozebranie części w celu weryfikacji przepustowości rur.
– Badanie grubości ścianek przewodów.
– Wysyłkę określonej grupy tryskaczy każdego typu zainstalowanego na obiekcie do badania w certyfikowanym ośrodku badawczym. W Polsce honorowane są wyniki prób wykonywanych przez CNBOP i VdS.
– Próbę ciśnieniową całej instalacji.
– W przypadku wystąpienia ujawnienia wad technicznych, właściciel obiektu zobowiązany jest do usunięcia usterek. Jednostka certyfikowana ma prawo nakazać wymianę w lub wszystkich tryskaczy na obiekcie. Konieczne może okazać się udrożnienie lub wymiana części sieci przewodów.
– W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu odpowiednią ofertę na wykonanie kontroli instalacji tryskaczowej, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.
3. PRZEŁĄCZNIK CIŚNIENIOWY – PRESOSTAT
Do czynności kontrolnych należą:
– nadzór nad stanem docelowym przewodów rurowych,
– przekierowywanie sygnałów elektrycznych, np. do centralnego systemu alarmowego.
KONTROLA I WYMIANA PRZEŁĄCZNIKÓW CIŚNIENIOWYCH
Przełączniki ciśnieniowe nadzorują wysokość ciśnienia w systemach wodnych oraz przekazują sygnałem elektrycznym odchylenia od ustalonych wartości żądanych dalej – do systemu sygnalizacji pożarowej lub bezpośrednio do jednostki straży pożarnej. Dlatego niezawodność funkcjonowania przełączników ciśnieniowych, przede wszystkim przełączników alarmowych ma tak duże znaczenie. W przypadku gdy przełącznik często przesyła sygnał o zakłóceniach, mimo, że ustawienia i wartości są odpowiednie, poleca się ich wymianę. W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu odpowiednią ofertę na nadzór techniczny bądź wymianę przełączników ciśnieniowych, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.
4. ZAWORY SPUSTOWE
Do czynności kontrolnych należą:
– elementy zaworu wywołujące alarm,
– zawory do opróżniania przewodów wodnych,
– niewynikające z przepisów opróżnianie przewodów, np. z powodu korozji,
– wymiana zaworów po okresie 3 lat.
WYMIANA ZAWORÓW SPUSTOWYCH
Automatyczny zawór odwadniający, zwany również spustowym, służy do opróżniania alarmowych przewodów wodnych, po tym jak stacja zaworów alarmowych została aktywowana poprzez pożar lub ćwiczenia pożarowe. Chodzi tu o mechanicznie uruchamiany zawór sprężynowy z otworem drenażowym. Często z powodu jakości wody, zalegającej korozji a także odkładającego się kamienia w rurach zdarza się, że zawór po latach użytkowania nie odprowadza wody poprawnie. Nienależycie funkcjonujący zawór może doprowadzić do niezamierzonego wywołania alarmu. Aby system ochrony przeciwpożarowej utrzymać na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, zalecamy wymianę zaworów po okresie 3 lat. W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu spersonalizowaną ofertę na wymianę zaworów odwadniających, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.
5. ZAWORY BEZPIECZEŃSTWA
Do czynności kontrolnych należą:
– elementy wpływające na bezpieczeństwo,
– zawory wyrównujące nadciśnienie,
– wymiana zaworów po okresie 5 lat.
WYMIANA ZAWORÓW BEZPIECZEŃSTWA
Zawory bezpieczeństwa są to elementy wpływające na bezpieczeństwo, ich zadanie polega na wyrównywaniu nadciśnienia w zamkniętym systemie instalacji, dzięki czemu zapobiegają jego uszkodzeniu. W systemie ochrony przeciwpożarowej znajdują się one w ciągach doprowadzających do hermetycznych podciśnieniowych zbiorników wodnych oraz w systemach powietrznych. Aby system ochrony przeciwpożarowej utrzymać na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, zalecamy regularną wymianę zaworów bezpieczeństwa po okresie 5 lat (np. w związku z kontrolą TÜV podciśnieniowych zbiorników wodnych). W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu spersonalizowaną ofertę na wymianę zaworów odwadniających, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.
6. WYMIANA TRYSKACZY
Do czynności kontrolnych należą:
– zasadnicza ochrona stanu faktycznego,
– wyjątki przy tryskaczach regałowych i specjalne obszary zastosowań,
– modernizacja pod kątem przebudowy i zmian użytkowych.
WYMIANA TRYSKACZY (NA 10 MM z 4 lub 5 MM)
Według wymogów VdS wbudowane tryskacze z 10 mm szklanymi ampułkami spełniają ochronę stanu faktycznego poza następującymi wyjątkami:
– tryskacze regałowe w magazynach z PP/PE/PS materiałami lub PP/PE/PS pojemnikami jeśli tryskacze do tego nie są przystosowane,
– w miejscach pracy gdzie nie można być pewnym co do skuteczności starych tryskaczy. W tym przypadku chodzi np. o niską czułość uruchomienia i pomieszczeniach o niskiej wysokości ale o podwyższonym ryzyku wystąpienia pożaru,
– jeśli system tryskaczy został znacznie przebudowany lub jeśli zmieniło się znacząco jego zastosowanie, instalacja nie spełnia ochrony przeciwpożarowej oraz traci swoją ważność. Zasadniczo stare tryskacze powinny być wymienione na nowe nie później niż po 50 latach. W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu spersonalizowaną ofertę na wymianę tryskaczy, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.
7. ŚRODEK MROZOODPORNY
Do czynności kontrolnych należą:
– uszkodzenia instalacji przy niskich temperaturach otoczenia,
– regularna kontrola szczelności.
KONTROLA I ANALIZA ŚRODKA MROZOODPORNEGO
Instalacje tryskaczowe napełnione środkiem mrozoodpornym są narażone na zwiększone ryzyko uszkodzenia. Dlatego też przeprowadza się w tych instalacjach kontrole w specjalnie przez VdS określonych odstępach czasu. Według nich należy sprawdzać gęstość mieszanki środka mrozoodpornego w obszarach wystawionych na niskie temperatury podczas przymrozków i w magazynach chłodniach generalnie co kwartał odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu spersonalizowaną ofertę na kontrolę i analizę środka mrozoodpornego, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.
8. POMIAR CZASU NAPEŁNIANIA
Do czynności kontrolnych należą:
– uruchomienie systemu suszenia,
– czas napełnienia w zależności od zastosowania wody,
– odwodnienie systemu rur przed okresem mrozów.
POMIAR CZASU NAPEŁNIANIA W SUCHYCH SYSTEMACH
Aby szybko zwalczyć rozwijający się pożar wymaga się aby sucha instalacja rurociągu uruchomiła się bez zwłoki tzn. znajdujące się w systemie rur powietrze po ciśnieniem zostało wydmuchane i zalana została kompleta sieć rur. Według zaleceń czas napełnienia w zależności od ciśnienia wody nie powinien przekroczyć maksymalnie 60 względnie 90 sekund. Jako czas napełnienia liczy się czas od otwarcia stacji alarmowej suchej instalacji aż do wycieku wody z testowego przewodu (tryskacz próbny) na końcu systemu rur. Po każdym pomiarze czasu napełnienia, system rur należy porządnie opróżnić z wody. Aby uniknąć szkód związanych ze spadkiem temperatury poniżej zera należy przed rozpoczęciem okresu przymrozków ponowić opróżnienie systemu. W ramach naszej kompleksowej usługi serwisowej przygotujemy państwu spersonalizowaną ofertę na pomiar czasu napełnienia systemu, chętnie odpowiemy na pytania i zawsze będziemy do Państwa dyspozycji.